Планування ванної кімнати в приватному будинку 25/03/2020

До списку новин
Планування ванної кімнати в приватному будинку

Сьогодні молоде покоління сформувало певне бачення якісного життя. По-перше, це гарний імпортний автомобіль. По-друге, це котедж на 1-2 поверхи площею від 100 квадратних метрів. Купити власний заміський будинок – це мрія практично кожного українця.

Молоді покупці поки мало замислюються щодо того, як облаштовувати таке житло та у яку суму обходиться його утримання. У процесі розробки дизайн-проекту, найчастіше власники житла не звертають увагу на сучасні тенденції. Головна їхня ціль – це створити максимум комфорту всіма можливими способами. Щоправда, не завжди такий підхід дає якісний результат. Будівництво та подальше перепланування може затягтися на кілька років. Як виконати ремонт так, щоб він не застарів через кілька років? Сьогодні в нашій статті ми розберемо основні моменти, пов'язані з плануванням важливих приміщень у будинку. І почнемо з найдорожчого та відповідального – ванної кімнати.

Санітарні норми та квадратура

Міська квартира в кілька раз простіше влаштована, ніж навіть компактний заміський котедж. Власники нерухомості в мегаполісах не замислюються щодо розташування побутових приладів, сантехники та облаштування електричної мережі. Найчастіше в старому житловому фонді вже підготовлені мокрі зони. Власникам житла залишається тільки обновляти інженерні мережі та час від часу проводити ремонт. У новобудовах також за покупця продумують усі нюанси.

Проектування заміського будинку зазвичай передбачає роботу з нуля та продумування кожної дрібниці самостійно. Від грамотної розробки цього етапу залежить майбутній комфорт та безпека. Неправильно прокладена інженерна мережа через 10-15 років може стати причиною серйозних проблем. Наприклад, занадто неякісна труба під гострим кутом може тріснути та дати протікання під фундамент. У цьому випадку доведеться переробляти половину роботи та витрачати величезну суму на відновлення житла.

Головне правило в разі планування санвузла та ванної кімнати – це дотримання метражу. Незалежно від площі та кількості санвузлів необхідно виділяти під них певну квадратуру. Згідно із санітарними нормами туалет не може бути менш ніж 1,2 квадратних метрів. Туалет з'єднаний із ванною кімнатою, де буде розміщена пральна машина, не повинен бути менш ніж 3,8 квадратних метрів. Ці цифри також пов'язані зі зручністю мешканців.

Слід досягти хоча б мінімального просвіту між ванною або душовою кабінкою та стіною кімнати. Необхідно щоб від сантехніки до стіни було не менше 0,7-1 метра. Така дрібниця як сушарка для рушників також вимагає багато місця у ванній кімнаті. Найчастіше її розміщають на відстані витягнутої руки до ванної або душової для зручності. Також для комфорту продумують розташування унітаза. Відстань від стінки до сантехнічного приладу не повинне бути менш ніж 0,6 м. Від унітаза також необхідно приблизно по 0,25 м до бокової стіни. Так буде простіше підтримувати чистоту в кімнаті та займатися прибиранням. Крім того, від розташування унітаза також необхідно відштовхуватися в разі монтажу різних аксесуарів. Наприклад, раковина повинна бути ближче до меблів та трохи далі від унітаза. Допускається проміжок до 10 см між тумбочками та раковиною. Водночас висота раковини повинна бути не менше 0,8 м.

Скільки необхідно ванних кімнат та туалетів?

У кожного власника заміської нерухомості резонно виникає питання щодо кількості санвузлів. Тут немає ніякого певного стандарту та все залежить від потреб власника нерухомості. Зазвичай для котеджу від 100 квадратів досить 2 туалетів. Один розміщується на першому поверсі, а другий можна знайти на другому поверсі поруч зі спальнями. Але, бувають випадки, коли потрібно 3 туалети. Наприклад, якщо будинок дуже великий (від 250 квадратних метрів і є кімнати для домашнього персоналу) або під одним дахом проживає відразу кілька родин.

Для трьох людей із маленькою дитиною цілком достатньо однієї вбиральні. Для максимального комфорту можна обладнати ще одну з виходом зі спальні. Якщо дітей більше, буде потрібно також 2-3 туалети. Під час проектування заміського котеджу необхідно враховувати вік та стать дітей. Потрібно брати до уваги й кількість дорослих людей, особливо пенсіонерів.

У кожній ванній кімнаті повинен бути встановлений сучасний унітаз та душова кабіна або ванна. Згідно зі стандартами в більшості випадків двері ванної кімнати ведуть прямісінько в коридор. Крім того, інвестори часто обирають планування, у якому у ванній кімнаті є 2 входи, тобто санвузол стає прохідним. Щоб знизити кількість бруду в будинку, санвузол необхідно розміщувати якнайближче до входу (якщо мова йде про гостьовий туалет).

Найважливіше правило під час проектування котеджу – це не закладати ванну кімнату над житловим приміщенням. У цьому випадку мокра зона повинна перебувати над мокрою зоною. Це захистить від проблем у разі аварії або протіканні води.

Найчастіше з розробкою індивідуального плану не виникає ніяких проблем. Досвідчені проектувальники здатні моментально визначити необхідну кількість санвузлів, знаючи тільки розміри котеджу та кількість мешканців.

Цікаві ідеї санвузлів

Коли людина визначилася з кількістю ванних кімнат та туалетів, а також квадратурою, слід переходити до підбору дизайну та стилю. Якщо дозволяє квадратура, можна реалізувати будь-яку дизайнерську ідею, аж до сауни безпосередньо в котеджі.

Під час вибору стилю потрібно враховувати конкретні побажання всіх членів родини. Планування ванної кімнати та туалету повинне вписуватися в загальну концепцію житла. Стандартним варіантом вважається роздільний туалет та ванна кімната. Приміщення зазвичай не перевищує декількох квадратів, тобто цілком комфортне для дорослого та дитини. Ванна кімната може бути від 4 квадратів та перебувати безпосередньо по сусідству з туалетом. Якщо площа не дозволяє розгулятися, можна заощадити місце якщо розмістити раковину безпосередньо над ванною. Зараз сучасна сантехніка дозволяє як завгодно комбінувати предмети між собою. На ринку можна знайти варіант ванна + раковина над нею. Також для маленької кімнати підходить душова кабіна з невеликим піддоном, яка також заощадить місце.

Дуже часто санвузли розташовані на мансардних поверхах, де стіна має певний кут нахилу. У цьому випадку кімната наповнюється світлом через розташовані тут вікна, але мешканці втрачають у комфорті через низькі стелі. Виправити ситуацію можна, якщо розташувати безпосередньо під вікном ванну або унітаз. Мешканці отримують не тільки цікавий краєвид, але й дотримуються необхідних санітарних вимог. Згідно зі стандартами ванна кімната повинна добре вентилюватися, а мансардне вікно забезпечує приплив свіжого повітря.

У квартирі неможливо уявити собі ситуацію, коли ванна кімната та туалет поєднані та на підлозі є зливник. А от власники будинків можуть дозволити собі таку розкіш. Що це таке? Кімната розділена на кілька функціональних зон скляними панелями або звичайними перегородками. Лійка монтується прямо в стіну, а завдяки правильному нахилу підлоги вода не затримується на підлозі та стікає в злив.

Проектувальники будинків також пропонують дизайнерське оформлення ванної та унікальне розташування сантехнічних приладів. Так необов'язково ванна та унітаз повинні перебувати поруч один з одним. Допустима ситуація, де глибока ванна розташована рівно в центрі кімнати (якщо дозволяє квадратура). У цьому випадку можна підготувати міні-басейн, зробити ефектний подіум, викласти все гарною італійською плиткою, використовувати дорогий декор та ін.

Кілька важливих порад

Класичне оздоблення – це керамічна плитка на стінах та підлозі. Тут вибір не обмежений лише одним тоном, можна легко знайти плитку з різними геометричними візерунками та навіть міні-картинами. Стіни або стелю можна оздобити за допомогою пластикових панелей, які відмінно відштовхують вологу та стійкі до будь-яких перепадів температур. У деяких випадках у ванній кімнаті можна використовувати вагонку. Дошка обробляється спеціальними антигрибковими просоченнями, тому навіть через 10-15 років вона не втрачає свій гарний зовнішній вигляд. У ванній кімнаті та туалеті можна використовувати навіть шпалери, які добре переносять вологу. Але в цьому випадку потрібно враховувати відстань від ванни до стіни зі шпалерами. Якщо воно буде занадто малим, шпалери використовувати занадто ризиковано.

Підлогу краще покривати однотонною плиткою, яка не ковзає. Її легко мити, вона не накопичує бруд та виглядає привабливо в будь-яких умовах. Можна покласти лінолеум або інше покриття з водовідштовхувальним шаром. Використовувати ламінат або паркет недопустимо, тому що краплі води обов'язково потраплять між стиками та згодом дерево просте розбухне. Якщо дозволяє бюджет, у ванній кімнаті можна використовувати натяжну стелю. Зараз такий вид декору коштує дуже дешево, а досвідчений майстер зможе встановити стелю всього за 1 день. Надалі її легко підтримувати у чистоті та мити. Водночас стеля не вицвітає та не старіє згодом.

Деякі особливості ванної кімнати та туалету

Для облаштування приміщень із сантехнікою потрібно підбирати максимально тепле місце згідно з планом. Нормальний варіант – це західна або південна сторона. Необхідно досягти такої ситуації коли кімната буде постійно теплою в будь-яку пору року. В інакшому випадку тут буде не зовсім комфортно через низьку температуру. Можна підтримувати температуру за допомогою теплої підлоги, але цей варіант вимагає додаткових фінансових витрат на монтаж. Плюс такого типу підлоги – це не тільки відмінний мікроклімат всередині кімнати, але й низька вологість. Волога на підлозі моментально випаровується, тому грибок та цвіль не розростаються в кімнаті. Мінус – занадто велика витрата електрики.

Приміщення вимагає гарної вентиляції для того, щоб всередині не застоювалося повітря. У котеджі допустимо вікно для гарної інсоляції та припливу свіжого повітря. Також необхідно встановити окрему вентиляційну систему. Для додаткового захисту під час протікання можна підготувати невеликий поріг біля входу в кімнату. Зазвичай, він не зовсім практичний, тому як маленькі діти можуть спотикатися. Але у випадку непередбачених подій, вода з ванної кімнати не піде в сусідні та не зіпсує дорогий ремонт.

Під час проектування електрики потрібно максимально відповідально підходити до комунікацій. Для бойлера та всіх розеток слід підготувати окремий ПЗВ. Розеток досить 2-4 штуки для підключення пральної машини та різної дрібної техніки. Кілька розеток слід розмістити поруч із дзеркалом, щоб легко можна було включити плойку або фен. Двері у ванну слід вибрати стандартні або купити розсувний варіант. Друге рішення дороге, але дозволяє заощадити місце всередині маленького приміщення. Унітаз під час підбору слід вибирати залежно від власних потреб та бюджету. Красиво виглядають підвісні моделі, але для інсталяції буде потрібно додаткове місце. Водночас монтаж може зайняти куди більше часу, ніж під час роботи зі стандартним унітазом. Підвішені моделі виглядають стильно та спрощують прибирання, бо за унітазом не накопичується бруд.

Під час підбору ванни слід враховувати її зручність та розмір. У стандартну кімнату підійде модель довжиною від 170 см. Виглядають непогано кутові та сидячі варіанти особливо, якщо місце в кімнаті не занадто багато. Душові кабіни останнім часом відходять на другий план. Їх можна рекомендувати встановлювати тільки у великих кімнатах на 5-10 квадратів. Душові кабіни з піддонами ідеально підходять молодій родині з маленькими дітьми. Піддон можна використовувати у якості дитячої ванночки.

 

Вас також може зацікавити:

Який дизайн інтер'єру найкраще вибрати для котеджу?

Особливості сучасних «розумних» мансардних вікон

Особливості вибору стилю для елітного заміського будинку

Авторський або типовий проект будинку: що вигідніше

Як правильно вибрати котедж для родини: ТОП-5 порад

В рамках виставки пройде 2-денна конференція, на якій виступлять понад 30 спікерів з більш ніж 20 країн світу
Міжнародна виставка дачного благоустрою та банної індустрії
З 16 по 17 лютого 2022 року у Міжнародному виставковому центрі пройде найбільша виставка нерухомості в Україні