Немає більш складної і серйозної теми у будівництві, ніж закладка фундаменту і подальші роботи зі зведення житлового будинку. Серед професіоналів не припиняються дебати по різним питанням. Одні фахівці покладаються винятково на технології та будматеріали, тому не бачать перешкод для прогресу навіть у непогоду. Інші бажають перестрахуватися і просуваються повільно.
Наша команда опитала 10 кваліфікованих архітекторів і будівельників. Ми за допомогою фахівців намагалися знайти відповідь на один із самих важливих питань – чи можна закладати фундамент в осінній період і продовжувати будівництво взимку. Нижче читачі зможуть ознайомитися з думкою професіоналів, щоб вирішити – чи необхідно боятися холодів або можна заощадити час, не чекаючи весни.
Етапи підготовчих робіт і секрети від спеців
Напевно, багато хто бачив на земельних ділянках наступну картину: фундамент і частина стін укутані утеплювачем. При цьому часто на території перебуває вагончик, де відпочивають будівельники і сторож. Причина ажіотажу навколо будівництва об'єктів цілком з'ясовна. Великі будівельні магазини роблять знижки на матеріали, оскільки в жовтні пік робіт у котеджах і квартирах йде на спад. Власники нерухомості намагаються завершити більшу частину задач до осені, щоб заїхати додому якомога швидше.
Крім того, багато виконробів почувають момент майбутнього простою і охоче дають клієнтам знижки. По приблизним підрахункам на роботі будівельників у період затишку можна заощадити до 25% будівельного бюджету. Особливо якщо оплачувати зроблену роботу поетапно або укласти із бригадою договір.
Так що настання холодів вважається багатьма вдалим часом. А сучасні технології та виробники багатьох матеріалів запевняють, начебто сировині не страшна підвищена вологість, сніг, дощ або морози. Головне – правильно підготуватися та врахувати особливості клімату у вашому регіоні.
Що потрібно зробити перед початком зведення приватного будинку:
- Правильно вибрати земельну ділянку та придбати її;
- Ретельно вивчити особливості місцевості, обов'язково провести геологічне і геодезичне дослідження ґрунту. Це дозволить визначити наявність підземних вод, стійкість ґрунту та інші особливості, які спростять наступне будівництво;
- Проконсультуватися з інженерами і будівельниками, який тип фундаменту вибрати та приступити до першого етапу зведення.
Розчистити територію від рослин, сміття і вирівняти поверхню ділянки можна у будь-яку пору року. Так само, як і вирити котлован. Тут не потрібно ні до чого прив'язуватися.
Один з архітекторів поділився з нами лайфхаком: «Восени у будівельників менше роботи, тому вони відвідують усілякі тематичні виставки і заходи. Тут можна довідатися про типи котеджів, тенденції у будівництві та цікаві матеріали. А ще саме тут можна познайомитися і знайти гарного підрядника. Також на «сходках» можна без метушні обговорити аспекти із профі».
Не варто заощаджувати на підготовчих роботах або пропускати геологічні роботи. Навіть у межах декількох метрів тип ґрунту може різнитися і потрібно передбачити будь-які нюанси ще до будівництва фундаменту. Інакше конструкція буде нестабільною та доведеться доплачувати в процесі експлуатації будинку за додаткове зміцнення або утеплення фундаменту. Бувають випадки, коли стіни тріскаються і валяться, а фундамент на нестабільній ділянці тріскається у декількох місцях.
Як поводитися із приходом холодів
Восени світловий день скорочується, тому перед початком будівництва потрібно продумати освітлення території за допомогою різних освітлювальних приладів. Ще одна проблема – стрімко мінлива погода. Для захисту працівників від дощу, вітру і холоду фахівці рекомендують облаштувати поруч із об'єктом хоча б невелику побутівку з утепленими стінами, плитою і місцем відпочинку.
Усі опитані будівельники виявилися одностайні у тому, щоб на майданчику були гарні умови для бригади. Також перед закладкою будь-якого типу фундаменту потрібно осушувати ґрунт, викопати котлован та ущільнити землю. Восени подібні роботи зробити складніше, так що професіонали радять зробити підготовку хоча б до кінця літа або не пізніше середини вересня.
А от думки стосовно закладки самого фундаменту в осінній час були полярними.
Микита (10 років досвіду): «На ділі обіцянка виробників будматеріалів про те, що вони витримають будь-які умови – не завжди правда. Якщо мені потрібно закласти глибокий фундамент, йому потрібно час на просушку і затвердіння. Навіть теоретично бетон не застигне у мокрому ґрунті або при низькій температурі. Бетон із протиморозними добавками при різких перепадах температури поводиться непередбачено. Якщо щось піде не так, то ви не заощадите і навіть переплатите за нерозумне рішення».
Михайло (35 років досвіду): «Ми не боїмося закладки фундаменту восени. Ще із часів моєї молодості вважали, що закладати фундамент можна й у жовтні. Тільки б зробити основні роботи до початку дощової погоди. Звичайно укладаємося до листопада і поки проблем не було. За зиму фундамент відстоюється і якщо витримає морози, то можна краще судити про якість будівництва та виконаних роботах».
Опитані архітектори частково погодилися з думкою виконробів, але трохи доповнили їх висловлення. Якщо власник ділянки буде чекати більше півроку, поки фундамент відстоїться, то це розтягне строки будівництва. Плюс до всього навесні працівники піднімуть вартість оплати і людина не зможе заощадити бюджет.
Крім того, у регіонах з великими заметами або дощовою весною можуть виникнути інші неприємності. Неглибокий стрічковий фундамент у такому випадку стане занадто вологим і під впливом навантажень буде деформуватися. Щоб уникнути неприємностей архітектори радять робити фундамент глибше і прокопувати спеціальну водовідвідну траншею.
Думка про будівництво будинку із бруса або сендвіч-панелей у непогоду
Наша команда також не упустила можливості поцікавитися про те, чи можна під дощем і снігом збирати каркас котеджу з дерева або сендвіч-панелей. Теоретично будівництво житлових будинків з подібних матеріалів є всесезонним.
Тут в архітекторів і будівельників теж думки практично на 100% зійшлися. З подібними будматеріалами можна працювати у будь-яку погоду. Тільки важливо заздалегідь підготувати ґрунт і просушити його до настання дощової погоди або сніжних заметів. Наприклад, дерево перед початком складання сильно просушують, щоб уникнути усадки. Для запобігання цвілі і росту грибка поверхню покривають антисептиками. Найкраще вибирати ліс, вирубаний взимку або навесні. Цей матеріал не посиніє при підвищеній вологості та краще піддається усушці.
Єдиний нюанс – будівельники наполягають на тому, що на голому майданчику без дерев та укриття зібрати каркас дерев'яного будинку складніше. Тент мало рятує від заливного дощу у вітряну погоду. Схожі рекомендації дають для зведення будинку із сендвіч-панелей.
Вас також може зацікавити:
На чому можуть заощаджувати забудовники при будівництві котеджу
Чи є сенс будувати енергоощадний будинок із нуля
З чого почати проектування будинку
Как внести изменения в проект частного дома?
На чому заборонено заощаджувати під час будівництва заміського будинку